Ste podnikateľ, SZČO, majiteľ firmy alebo konateľ „eseročky“ a hľadáte úverové zdroje? Možností je dosť, veľa závisí od toho, či si chcete požičať ako súkromná osoba alebo či chcete financovať potreby a investície svojej spoločnosti. Bankové firemné úvery sú dnes dostupné v rôznych formách, to isté platí aj o pôžičkách pre živnostníkov.

Bežné úvery a pôžičky pre živnostníkov a podnikateľov

Ak si chcete ako živnostník alebo podnikateľ požičať, nemusí ísť len o firemné úvery, ale pokojne aj o bežné spotrebné úvery, menšie pôžičky či úvery na bývanie.

V tomto prípade sa jedná o úverové produkty pre fyzické osoby, kde to, že podnikáte, vstupuje do procesu iba z pohľadu príjmu. Ako podnikateľ musíte vedieť doložiť svoj príjem a to buď prostredníctvom daňového priznania, výpisu z účtu alebo obratov na účte. Podmienkou býva podnikanie aspoň 3 mesiace, v niektorých bankách rok.

Kontokorektný úver

Pre živnostníkov a podnikateľov sú dostupné tieto úvery:

  • kontokorentný úver, čiže povolené prečerpanie na bežnom účte, rovnako tak kreditná karta, kde môžete prostriedky použiť bezúčelovo a na čokoľvek
  • bežný spotrebný úver, či už pôjde o bezúčelový alebo účelový, napríklad na auto alebo domácnosť, bezúčelové môžete použiť aj na podporu podnikania
  • úver na bývanie a hypotekárny úver, v tomto prípade vystupuje podnikateľ alebo živnostník z pohľadu banky iba ako fyzická osoba s doložením príjmu
  • refinančný úver, zväčša ide o spotrebný úver účelového typu, kde platí, že účelom je spojenie a predčasné vyplatenie predošlých pôžičiek alebo dlhov

Podnikateľské úvery a úvery pre firmy

Banky ponúkajú viacero typov firemných úverov a to tak spôsobom čerpania finančných prostriedkov, ako aj spôsobom splácania. Môže ísť o menšie úvery na prevádzkové náklady, ale aj o pôžičky, ktoré pokryjú väčšie investície a sú kryté nejakou zálohou.

Tu sú 4 najčastejšie druhy úverov pre firmy a podnikateľov:

Kontokorent: Pre väčšinu menších podnikateľov a živnostníkov je najdostupnejšou možnosťou kontokorentný úver vo forme povoleného prečerpania k podnikateľskému účtu. Splatnosť úveru býva štandardne 6 až 12 mesiacov, požičať sa dá do 20 až 30 tisíc eur a najväčším benefitom úveru je flexibilita, či už pri splácaní alebo výške úveru.

Úverová linka: Dodatočné zdroje pre financovanie prevádzkových aj iných nákladov a kedykoľvek k dispozícii, presne tak funguje úverová linka, čo je druhý typ podnikateľských pôžičiek. Ide o úver, ktorý môže byť rádovo v desiatkach tisíc eur, môžete ho čerpať podľa potreby vtedy, keď budete potrebovať a doba splácania býva bežne do 5 rokov.

Pôžička pre podnikateľov

Štandardný splátkový úver: Ak máte nejaký konkrétny účel použitia finančných prostriedkov, napríklad chcete rozšíriť výrobu alebo investovať do vybavenia, môžete požiadať aj o bežný splátkový úver. Požičať sa dá štandardne do 100 000 €, doba splatnosti býva do 5 rokov a nie je potrebné zriadiť žiadne záložné právo na ručenie úveru.

Investičný úver: V tomto prípade ide o úver, ktorý býva krytý buď hnuteľným alebo nehnuteľným majetkom, v závislosti od jeho výšky a účelu použitia. Doba splácania je dlhodobejšia, obvykle aj 8 alebo viac rokov, požičať sa dá aj cez 100 000 €, veľa závisí od bonity firmy, jej obratov, doby podnikania a samozrejme aj od hodnoty zálohy.

Pôžičky pre začínajúcich podnikateľov a SZČO

Zrejme najťažšiu cestu k úverovým prostriedkom majú začínajúci podnikatelia. V tomto ohľade sa ponúka niekoľko možností. V prípade, ak ste predtým, ako ste začali podnikať, pracovali a mali príjem, môžete skúsiť bežné úvery pre fyzické osoby.

Druhou možnosťou je využiť špeciálne úverové zdroje pre začínajúcich podnikateľov, ktoré majú niektoré banky cez špecifické pôžičky. V tomto prípade budete musieť k žiadosti priložiť viac dokladov, napríklad doklad totožnosti, podnikateľský zámer, finančný plán, výpis z registra bankových informácií alebo rôzne výkazy a referencie.

Treťou možnosťou je mať ručiteľa alebo možnosť zriadiť záložné právo na hnuteľný či nehnuteľný majetok. V prípade založenia majetku býva úrok obvykle polovičný. Niektoré banky však môžu mať aj napriek tomu podmienku podnikania aspoň 3 až 6 mesiacov.

Jednou z bánk, ktorá ponúka business úvery pre podnikateľov a živnostníkov je aj FIO bank, ktorá pôsobí aj na Slovensku. Výnimkou nie sú ani iné banky ako napríklad Cetelem.

Nebankové pôžičky a úvery pre podnikateľov

Špecifickú kategóriu tvoria nebankové úvery, aj keď dnes ide už skôr o okrajovú záležitosť. Doba, kedy si začínajúci podnikatelia mali požičiavať od rizikových nebankoviek za vysoký úrok, je našťastie preč. Dnes natrafíte už len na serióznejšie spoločnosti.

V nich si môžu požičať aj začínajúci živnostníci alebo podnikatelia, ak podnikajú aspoň 3 mesiace a majú nejaké obraty, prípadne vedia dokladovať nejaké faktúry.

Pokiaľ ide o bežné nebankové pôžičky a úvery, tu si môžu požičať v zásade všetci podnikatelia, či už ide o živnostníkov, konateľov firiem alebo spoločníkov. Nebankové spoločnosti majú v ponuke malé online pôžičky, kreditné karty, úvery pre nákup na splátky aj spotrebiteľské úvery až do 25 000 €, ktoré môžete splácať do 96 mesiacov.

Čo zvážiť pri výbere a porovnaní pôžičky pre podnikateľov

Ponuka podnikateľských úverov a pôžičiek je natoľko široká, že môže byť občas problém zorientovať sa v nej, najmä preto, že každá banka má iné názvy úverov.

Pred výberom konkrétneho úveru zvážte nasledovné faktory:

  • koľko potrebujete požičať a ako dlho chcete úver splácať, či má ísť o krátkodobú pôžičku za účelom prevádzkových nákladov, alebo o dlhodobejšiu
  • či chcete splácať úver po častiach, alebo má ísť o jednorazovú splatnosť, kde platí, že si požičiate na úvod splatnosti a pôžičku vyplatíte na konci splatnosti
  • aké má byť zabezpečenie úveru, čiže či ide o úver zabezpečený ručením alebo zmenkou dlžníka, alebo pôjde o úver kryté nejakým majetkom
  • akým spôsobom chcete čerpať finančné prostriedky, čiže či má ísť o úver s jednorazovým čerpaním celej sumy, alebo skôr o kontokorent

Ak budete chcieť využiť firemné úvery a pôžičky pre podnikateľov, pre porovnanie skúste online kalkulačku, kde za pár minút zistíte, ktorá banka má najlepšie podmienky. Jednou z webových stránok, ktorá umožňuje takéto porovnanie pôžičky je www.pozicky123.sk Rýchle a prehľadné porovnanie všetkých úverov zrealizujete priamo z pohodlia domu. Navyše na webe nájdete rôzne porovnania, recenzie a novinky zo svete financií a pôžičiek.