V súvislosti s povinným zmluvným poistením v poisťovni Generali ale aj všeobecne sa viacero motoristov zaujíma hlavne o praktické situácie spojené s poistnými podmienkami či asistenčnými službami. Niektoré sa týkajú konkrétnych udalostí.

Tu sú otázky a dotazy, ktoré sa opakujú najčastejšie, spolu s odpoveďami na ne:

Aké konkrétne udalosti kryje najvyšší balík poistenia Generali?

Ide o poškodenia spôsobené prírodnými živlami, poškodenia spôsobené hlodavcami, poškodenia diskov a pneumatík z dôvodu zlého stavu vozovky, úraz prepravovaných osôb vrátane vodiča, škody spôsobené stretom s divokou alebo domácou zverou a poškodenia pneumatík s defektom, ktoré vznikli následkom vandalizmu alebo pri dopravnej nehode.

Oplatí sa vyšší balík asistenčných služieb Premium? Čo všetko zahŕňa?

Ak jazdíte častejšie, prípadne aj do zahraničia, určite sa vám vyšší balík asistenčných služieb vyplatí a to pre vyššie limity aj širší okruh udalostí. Zahŕňa napríklad kompletnú technickú pomoc, náhradné vozidlo, náhradné ubytovanie a dopravu pre celú posádku, repatriáciu vozidla, vyzdvihnutie opraveného vozidla aj finančnú hotovosť v núdzi.

Uplatňuje Generali pri povinnom zmluvnom poistení amortizáciu?

Nie, čo je výhoda pre vás, ako poistníka, ale aj pre toho, kto si bude náhradu škody z PZP uplatňovať. Pri uplatňovaní amortizácie môžu totiž poisťovne znížiť poistné plnenie kvôli nižšej hodnote vozidla, čiže nemusia uhradiť celú škodu, ale len jej časť. Vy ako ten, kto škodu spôsobil, by ste museli uhradiť zvyšok. Pri PZP od Generali sa vám to ale nestane.

Čo robiť v prípade, ak pôjdem do krajiny, kde neplatí zelená karta?

V prípade, že sa chystáte na cestu so svojim vozidlom do krajiny alebo na územie, kde neplatí zelená karta, musíte si dojednať osobitné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Toto poistenie sa niekedy nazýva aj hraničné poistenie a treba si ho dojednať pre každú krajinu zvlášť. To platí aj pre asistenčné služby.

Uzatvorenie online a prečo využiť porovnanie PZP

Zákonná poistka na auto, motocykel aj iné vozidlo od poisťovne Generali sa dá získať najlacnejšie a najvýhodnejšie práve cez uzatvorenie online. Ušetríte však nielen financie, ale aj čas, nakoľko si viete porovnať všetky balíky a možnosti priamo z domu.

Proces uzatvorenia povinného zmluvného poistenia je nasledovný:

NAJSKÔR SI CEZ KALKULAČKU PZP SPRAVTE POROVNANIE, NAJLEPŠIE ZADANÍM ŠPZ.

DETAILNE SI PREZRITE JEDNOTLIVÉ MOŽNOSTI POISTENIA VRÁTANE BALÍKOV A PRIPOISTENÍ.

VYBERTE SI TAKÉ POISTENIE, KTORÉ VÁM VYHOVUJE A VYPLŇTE VŠETKY POTREBNÉ ÚDAJE.

PODAJTE VÝPOVEĎ TERAJŠEJ POISTKY, PODPÍŠTE NOVÚ POISTNÚ ZMLUVU A ZAPLAŤTE POISTENIE.

Celý postup je teda veľmi jednoduchý a všetko viete vybaviť z pohodlia domova, kde uzavriete PZP od Generali presne na mieru a s komplexným porovnaním cien aj všetkých poistných podmienok. Dôležitý je ale výber dôveryhodného porovnávača a online kalkulačky, aby ste získali naozaj relevantné porovnanie podmienok poistenia.

Porovnanie cez online kalkulačku má viaceré výhody:

  • získate ponuku presne pre vás a vaše vozidlo, nakoľko Generali zohľadňuje vek poistníka ako aj parametre vozidla pre maximálnu zľavu
  • pri porovnaní získavate nestranný a komplexný prehľad o všetkých možnostiach, viete si ich ľahko porovnať z finančného pohľadu, aj z pohľadu služieb
  • pri využití serióznych porovnávacích služieb máte možnosť zaplatiť za poistné aj online alebo cez mobil, nemusíte teda chodiť nikam na poštu

Z pohodlia domova si tak vďaka online kalkulačke ľahko overíte, ktoré poistenie sa vám oplatí najviac a za akých podmienok. Po výbere poisťovne a balíčka potom stačí vyplniť svoje údaje, odoslať ich a počkať, kým vám príde poistná zmluva. Tú podpíšete, poistenie zaplatíte a máte uzavreté nové PZP a výhodnejšími podmienkami a za lepšiu cenu.

VŠETKY DOKUMENTY EMAILOM

TAK POISTNÁ ZMLUVA, AKO AJ BIELA A ZELENÁ KARTA VÁM PRÍDU EMAILOM, ČO ŠETRÍ ČAS, NEMUSÍTE ČAKAŤ NA DORUČENIE POŠTOU. ZMLUVU SI STAČÍ VYTLAČIŤ A PODPÍSAŤ, VYTLAČIŤ BY STE SI MALI AJ BIELU A ZELENÚ KARTU. TIE SI POTOM USCHOVAJTE VO VOZIDLE.

Online PZP kalkulačka a odporúčania, ako uzatvoriť poistenie

Porovnanie povinného zmluvného poistenia cez internet a rôzne online PZP kalkulačky má zmysel v získaní celkového prehľadu a lepšej poistky. Dôležité je preto využiť len overené nástroje, či už ide o konkrétne kalkulačky, výpočty alebo porovnávacie služby.

Pri výbere porovnávačov a kalkulačiek preto pozerajte najmä na nasledovné podmienky:

  • uprednostnite porovnávacie služby a online kalkulačky s komplexným prehľadom poistenia a porovnaním nielen cien, ale aj šírky poistných služieb
  • lepšie sú porovnávacie služby známejších značiek s dlhšou históriou, tie predstavujú serióznejšiu alternatívu s aktuálnymi podmienkami aj cenami za poistenie
  • online kalkulačka by mala byť nielen o porovnaní, ale aj o možnosti uzatvoriť poistenie vo vybranej poisťovni, nemala by však preferovať žiadnu konkrétnu
  • znakom serióznych služieb je, ak porovnávacia služba nie je len o online kontakte, ale ponúka napríklad aj telefonickú infolinku s poradenstvom pri výbere poistky

Uvedené zásady a podmienky vám pomôžu rozoznať seriózne porovnávacie služby a online kalkulačky, vďaka čomu viete využiť všetky výhody online poistenia naplno. Tie spočívajú najmä v komplexnom porovnaní všetkých podmienok, nielen tých finančných. Pozerať treba aj na poistný servis a rozsah asistenčných služieb.

Ak si chcete porovnať poistenie ihneď, môžete tak urobiť TU.

Čo značí čierny dym z výfuku auta

Symptóm čierneho dymu z výfukového potrubia netreba žiadnom prípade podceňovať. Mnohým z Vás evokuje problém s tzv. žraním oleja. Príčinou bývajú netesniace piestne krúžky. Problém však môže byť aj inde. Problém môže byť na strane sania ale aj na strane palivovej sústavy.

Pri benzínovom zážihovom motore môže byť chyba strane sania, kde môže byť prisávaný falošný vzduch (netesnosť) čím sa rozladí nastavenie zmesi paliva a vzduchu. Taktiež môže byť na vine lambda sonda alebo pretekajúci vstrekovač. Pri vstrekovači si dajte pozor, ak preteká môže to skončiť vypálenou dierou v pieste. Oprava je náročná a drahá.

Pri vznetovom teda naftovom motore skontrolujte váhu vzduchu, vstrekovače ale aj vysokotlaké resp. podávacie palivové čerpadlo.

Ako predísť pokazenému motoru a čo robiť v prípade poruchy

Bohatá zmes krátkodobo motoru neublíži, odrazí sa to však na tankovacom účte. Ak by motor takto fungoval dlhodobo riskujete trvalé poškodenie agregátu vo forme prepáleneho piestu motora, pri najlepšom zanesením s karbónom (palivo sa nedokonale spaľuje čím vznikajú sadze). Myslite na to, že ak takto jazdíte dlhodobe riskujete neschopnosť auta a rozsvietenie kontrolky motora. Potom už len nasleduje zastavenie na krajnici cesty s výstražnými smerovkami. V takomto prípade je dobre mať havarijné poistenie, ktoré kryje odťah a prípadný servis. V niektorých prípadoch odťah nepojazdného auta kryje aj PZP – väčšinou to kryje až pripoistenie k PZP vo forme asistenčných služieb. Ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia a máte obavy z pokazeného auta odporúčame uzavrieť cestovné poistenie. Takto sa už nebudete musieť obávať prípadu, že vás nepojazdný agregát nechá pri krajnici a budete odkázaný na odťahovaciu službu v zahraničí bez znalostí tamojších pomerov a jazyka. O poistení auta (PZP, pripoistenia, havarijné poistenie, cestovné poistenie) a na čo si dať pozor pri ceste autom do cudziny sa dozviete viac TU.